#ЛюдинаНеТовар – про статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми

Торгівля людьми - це злочин, в якому жертвами можуть бути всі: чоловіки, жінки, діти. Будь-яка особа, незалежно від віку, статі та свого походження, може стати об’єктом примусової праці, жебрацтва, сексуальної експлуатації. Люди потрапляють до рук торговців непомітно для себе і трапитися це може не тільки за кордоном, але й в країні проживання людини.

На цьому сьогодні наголошували організатори під час проведення проведення інформаційно-роз’яснювальної кампанії «Людина – не товар!». У Всесвітній день протидії торгівлі людьми громадська приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини м. Суми, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, Патрульна поліція Сумської області об’єднали зусилля та провели спільний захід біля будівлі міського Департаменту соціального захисту населення. Пересічні громадяни мали змогу ознайомитися із механізмами захисту прав, отримати безоплатну правову консультацію, а також дізнатися контакти компетентних органів та алгоритм дій під час випадків торгівлі людьми, завдяки роздатковим матеріалам.

Увагу перехожих привернула змодельована гра, завдяки якій люди теоретично потрапляли у складні життєві обставини та збиралися з думками, шукаючи вихід з них. Організатори сформулювали 6 типових ситуацій, які представляли собою класичні моделі потрапляння людей в халепу. Завдання для учасника гри – оцінити ситуацію, підібрати вихід з неї, склавши алгоритм з залученням компетентних спеціалістів.

Історія визначення Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми

У 2010 році Генеральна Асамблея прийняла Глобальний план дій по боротьбі з торгівлею людьми, усі уряди по всьому світу закликали вжити скоординовані та послідовні заходи, щоб викоренити торгівлю людьми. Згідно Плану, передбачена інтеграція боротьби з торгівлею людьми в більш широкі програми ООН для того, щоб прискорити темпи розвитку, а також підвищення ступені безпеки в усьому світі. Одне з найважливіших положень Плану - створення цільового фонду ООН для добровільних внесків на користь жертв торгівлі людьми, особливо жінок і дітей.

Торгівля людьми може відбуватися у таких формах: трудова експлуатація, сексуальна експлуатація, примусове жебрацтво, примусове залучення у кримінальну діяльність/зброєнні конфлікти, торгівля вилученими органами.

За оцінками уряду США, щорічно близько 600 – 800 тисяч осіб у світі продають за кордон з метою експлуатації.

У 2013 році Генеральна Асамблея провела зустріч на високому рівні для оцінки ходу здійснення Глобального плану дій. Держави-члени також прийняли резолюцію A / RES / 68/192, в результаті чого 30 липня було визнане Всесвітнім днем боротьби з торгівлею людьми. Головна мета усіх, хто працює в сфері правозахисту - підвищувати обізнаність про стан жертв торгівлі людьми і заохочувати захищати їх права.

Встановлення офіційного статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми

За оцінками Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні, понад 160 000 українців постраждали від торгівлі людьми, починаючи з 1991 року, а це поставило нашу країну на лідируючи позиції з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі.

У 2011 році в Україні був прийнятий Закон «Про протидію торгівлі людьми» №3739-VI, згідно з яким, особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.

Причому, цій особі повинна забезпечуватися особиста безпека, повага, а також на безоплатне одержання медичної, психологічної, правової та іншої допомоги незалежно від місця проживання; тимчасового розміщення у закладах допомоги, а за необхідністю – перекладач.

Представники місцевої державної адміністрації обов'язково проводять з особою співбесіду, під час якої заповнюється відповідний опитувальник.

Загальний строк проведення процедури не може перевищувати місячний строк з дня проведення співбесіди з особою у місцевій державній адміністрації, у разі прийняття рішення про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, їй видається довідка.

Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлюється на строк до двох років, який може бути продовжено не більш як на один рік.

Оформлення матеріальної допомоги

Для отримання матеріальної допомоги особа або законний представник дитини, яка постраждала від торгівлі людьми і розлучена із сім’єю, або недієздатної особи подає органові соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) зазначеної особи такі документи:

- заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

- копію довідки про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;

- копію документа, що посвідчує особу;

- копію документа, що підтверджує непрацездатність особи (у разі потреби).

Виплата матеріальної допомоги особі, якій встановлено статус постраждалої від торгівлі людьми, здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад одноразово у розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (у 2018 році діти до шести років – з 1 липня - 1559 грн., з 1 грудня – 1626 грн., діти від шести до 18 років – з 1 липня 1944 грн., з 1 грудня – 2027 грн., працездатні особи – з 1 липня 1841 грн., з 1 грудня – 1921 грн., особи, які втратили працездатність – з 1 липня - 1435 грн., з 1 грудня – 1497 грн.), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою протягом місяця.

З початку 2017 року таку допомогу отримали 5 жителів міста Суми на суму 29,6 тис. грн, в 2018 році – 2 особи в сумі 10,6 тис. грн.

На сьогоднішній день робота по протидії торгівлі людьми проводиться сотнями державних та громадських організацій з різних країн світу, які активізують свої зусилля для збільшення розуміння та обізнаності про всі форми торгівлі у співвітчизників.

Куди звертатися постраждалим?

Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України звертайтеся до:

- Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні), 527 (безкоштовно з мобільних телефонів в Україні), пн-пт з 10:00 до 21:00, сб з 10:00 до 18:00;

- громадської приймальні УГСПЛ на Сумщині за адресою: м. Суми, вул. Бєлінського, буд. 2, тел.: +3095 354 98 88, для отримання правової оцінки діям та консультації;

- департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації за адресою: м. Суми, пров. 9 Травня, буд. 2, тел. 60-02-0, для встановлення статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми;

- департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, тел. 60-46-04, для отримання державної матеріальної допомоги,

Нормативно-правові документи:

1. Закон «Про протидію торгівлі людьми» №3739-VI від 20.09.2011 р.
2. ПКМУ «Про затвердження Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року» № 111 від 24 лютого 2016 р.
3. ПКМУ «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми» № 417 від 23 травня 2012 р.
4. ПКМУ «Про затвердження Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми» № 660 від 25 липня 2012 р.
5. ПКМУ «Про внесення змін до Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми» № 833 від 16 листопада 2016 р.

Інформацію підготовлено в рамках співпраці громадської приймальні УГСПЛ на Сумщині та Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради

 

Галерея фото