Які бувають чоловічі, жіночі та дитячі вишиванки? Який колір обрати? (фото)

Опубликовано: 29 декабря 2015
4043 раз

Вишиванка - традиційна українська вишита сорочка, яка носиться окремо або з костюмом, як патріотичний, культурний та культовий одяг. В наш час вишиванка стала трендом. Вишиванковими візерунками почали оздоблювати футболки, краватки, блузки, сукні і купальники. Українські і світові кутюрьє уже неодноразово зверталися до крою національних сорочок, привертаючи увагу суспільства до культури і народних цінностей.

Раніше вишиванка виготовлялась вручну із натуральної тканини. Час вніс певні зміни і тепер при виготовленні вишиванки використовуються різноманітні тканини, а також методи і техніки нанесення візерунків. Крім того, в різних регіонах орнаменти й кольори відрізняються. Раніше найбільш розповсюдженими були синьо-блакитні та червоно-чорні кольори. На сорочках також зображуються символи вогню, води, сонця і землі. Тому вишиванка є ще сильним оберегом. Жіночі, чоловічі і дитячі вишиванки мають свої особливості. Розглянемо їх.

Жіночі вишиванки

Є декілька видів жіночих вишиванок. Вишита сукня - найкрасивіший вид української національної сорочки. Вона не тільки додає елегантності, аде й може приховати похибки фігури. Прототопом сучасних вишитих суконь і тунік є вишита сорочка. Зараз вона схожа на блузу, а раніше крій був вільний і її шили з полотна. Чим більше візерунків на ній, тим вона святковіша. Туніка з вишивкою відрізняється від сорочки довжиною і мереживом по краю подолу. На фото 1 зображено туніку з вишивкою.

Які бувають чоловічі, жіночі та дитячі вишиванки? Який колір обрати? - фото1

По типу жіночі вишиванки можуть бути з геометричним рисунком (це класика жанру), а також з квітковим принтом і рослинним візерунком. Останні зараз дуже популярні. Крім того, жіночі вишиванки можуть бути вишиті хрестиком. Саме така вишивка наділяє виріб силою оберага, а також закликає щастя, любов і благополуччя. Сорочки, вишиті гладдю, зазвичай одягають на свята. Вишивається жіноча вишиванка на комірцях, пазухах, подолі, рукавах, рідше на грудях. Є ще сорочки, вишиті бесером. Вони коштують недешево, бо це досить клопітка робота, та й матеріал дорогий. На фото 2 зображено жіночу блузу, вишиту гладдю.

Які бувають чоловічі, жіночі та дитячі вишиванки? Який колір обрати? - фото2

Дитячі вишиванки

На маленьких патріотах все частіше можна побачити вишиванки. Такий одяг прищеплює дитині відданість традиціям народу та патріотичний дух. Слід зазначити, що дитяча вишивка не відрізняється від чоловічої та жіночої. Але на такому одязі повинно бути меньше візернуків, чим на вишиванках для дорослих (фото 3).

Які бувають чоловічі, жіночі та дитячі вишиванки? Який колір обрати? - фото3

Для дівчаток слід обирати орнамент з рослинними мотивами. Так, наприклад, калина символізує довголітття роду та жіночність. А от для хлопців слід обирати листя дуба або геометричні символи (фото 4).

Які бувають чоловічі, жіночі та дитячі вишиванки? Який колір обрати? - фото4

Купуючи вишиванку зверніть увагу, що чорний і брунатний коьори - це символ родючості, помаранчевий і золотий - символ добробуту і статку, зелений - символ молодості ("жіночий" колір), відтінки синього - бережуть від лиха та символізують силу духу, червоний колір - сонячна енергія, яка дарує життєві сили (фото 5).

Які бувають чоловічі, жіночі та дитячі вишиванки? Який колір обрати? - фото5

Чоловічі вишиванки

Чоловічі вишиванки можуть бути вишиті вручну, або ж за допомогою машини. Зовнішньо машинна вишивка практично нічим не відрізняється від ручної. Лише ціною. Коштувати вона буде дешевше. Виготовляється вишиванка з батисту, бавовни, льону або з інших тканин. Орнамент носить естетичну функцію. До речі, раніше за орнаментом визначали, з якого регіону чоловік. В наш час чоловічі вишиванки оздоблють геометричним орнаментом (фото 6).

Які бувають чоловічі, жіночі та дитячі вишиванки? Який колір обрати? - фото6

По типу крою чоловічі вишиванки бувають із застібкою, без плечових швів, а також із застібкою, прикритою манишкою. Сорочка може бути без комірця (літній одяг), із вкладеним комірцем або комірцем-стійкою (фото 7).

Які бувають чоловічі, жіночі та дитячі вишиванки? Який колір обрати? - фото7