10 жовтня - Всесвітній день боротьби за скасування смертної кари

10 жовтня у всьому світі відзначається день боротьби за скасування смертної кари. Цей день оголошений був ще у 2002 році з ініціативи Всесвітньої коаліції за скасування смертної кари. Рада Європи офіційно проголосила 10 жовтня Європейським днем проти смертної кари 27 вересня 2007 року.

Так, для перебування будь-якої держави в Раді Європи є обов’язкова умова - відсутність смертної кари. Однією з причин скасування цього покарання це було і для України, адже наша держава вже доволі давно обрала європейський курс розвитку. Мораторій на виконання смертних вироків в Україні уперше почав діяти в 1995 році. Але через кілька місяців вироки знову почали виконувати після висновків, що рішення про мораторій прийнято було без дотримання належних процедур. Такий стан речей простежується до 1997 року, коли мораторій на виконання вищої міри - смертних вироків, знову почав свою дію. Відтоді в Україні нікого вже не страчували.

А 29 грудня 1999 року судді Конституційного суду України визнали, що смертна кара повністю суперечить Конституції України. Тож було остаточно закрито шлях до відновлення цього покарання на в рамках кордонів нашої держави. У 2000 році депутати Верховної Ради України внесли відповідні зміни до Кримінального кодексу, якими остаточно вилучили поняття «смертна кара» зі офіційного списку кримінальних покарань в Україні.

Відмітимо, що смертна кара – це нелюдяна та принизлива кара, це гранична форма позбавлення людини усіх її прав. Держава навмисно та холоднокровно позбавляє людину життя. Цим порушується право на життя, яке проголошене Загальною декларацією прав людини.

Від смертної кари на сьогодні відмовились у 104 країнах світу. Зберігають це покарання 57 країн і територій. Ще в минулому році страти проводилися у 23 країнах (Китай, Іран, Ірак, Пакистан та Саудівська Аравія).

Щодо Європи, то смертна кара залишається лише в Білорусі.

Сьогодні в Білорусі доходить кінця традиційний Тиждень проти смертної кари. В Мінську та інших містах проводяться інформаційно-просвітницькі заходи, основний посил яких – «Смертна кара - це минуле». Правозахисники Білорусі та їх колеги з інших країн пропонують ширше дивитися на страту, задуматися над тим, на що саме це покарання прирікає суспільство.

Це фото було зроблено в квітні 2017 року в місці масових розстрілів неподалік села Хайс, яке розміщено під Вітебськом. Ще при Сталіні там було страчено тисячі людей, але сьогоднішня влада країни відмовляється визнавати злочини комунізму. Офіційна думка - це жертви Другої світової війни. Крім того, відомо, що в країні, де діє смертна кара, її можуть застосовувати проти політичних опонентів. 2017 рік є ювілейним в певному сенсі, адже пройшло 100 років від дня революції, яка і привела до масових політичних страт, крім того, пройшло 80 років після 1937 го - піку розстрілів в СРСР. Фото черепа з кульовим отвором – жахливе відлуння тих часів…

Правозахисники з різних міст України сьогодні виступають в підтримку своїх колег з сусідньої держави та бажають їм плідних результатів в складній боротьбі.

Підготовлено в громадській приймальні УГСПЛ у Сумах

Календарь новостей

« Декабрь 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31