Біогаз - що це таке і де використовується

Опубликовано: 05 октября 2018
1239 раз

Біогаз - це суміш горючих газів, яка утворюється в результаті анаеробного бродіння у метантанках - спеціальних реакторах, конструкція яких забезпечує максимальне виділення метану. В якості субстрату використовуються різноманітні органічні речовини. Якщо у природному середовищі для того, щоб вони розклалися повинно пройти багато часу, то у реакторах створені всі необхідні умови, щоб пришвидшити цей процес.

По-перше, на початковому етапі в них відсутній кисень, що необхідно для активної роботи бактерій. По-друге, підтримується постійна вологість і температура у межах 35-40˚С. Саме за таких умов бактерії можуть жити, розмножуватися и харчуватися. І по-третє, постійно контролюється кислотність середовища, адже якщо рівень pH буде перевищувати оптимальний, то бактерії стануть повільнішими і процес утворення біогазу стане довшим. Використання біогазу - досить цікава і перспективна технологія для України. За посиланням зібрана більш докладна інформація про біогаз із курячого посліду - https://agrobiogas.com.ua/biogas_from_chicken_litter/

Біогаз - що це таке і де використовується - фото1

Яку органічну біомасу можна використовувати?

Біогаз отримують в результаті метанового або водневого бродіння біомаси. Таким чином, у виробництві беруть участь метанові, кислотоутворюючі або гідролізні бактерії. На сьогоднішній день відомо близько 60 технологій отримання такого палива. Пояснюється це тим, що для кожної сировини використовується своя технологія, яка дозволяє збільшити об'єм виходу кінцевого продукту. Використовуватися може такий субстрат:

  • відходи харчової промисловості: солодка і солона молочна сироватка, яблучна, виноградна, ягідна і фруктова віджимка, пивна дробина, жом, післяспиртова барда, гнила картопля (шкурки, бадилля), водорості, кавова пульпа, сироп і мезга та ін.
  • відходи сільського господарства: солома, кукурудзяний силос, гичка цукрових буряків, стебла ріпаку, гній великої рогатої худоби або курячий послід, лугова трава;
  • відходи виробництва біодизелю, наприклад, технічний гліцерин;
  • відходи свиноферм, птахофабрик або скотарських підприємств;
  • стічні води;
  • відходи рибного цеху;
  • побутові відходи.

Енергетична вага рослинних залишків різна. Наприклад, найбільший вихід - 426 м3 біогазу, можна отримати з 1 тонни гички цукрових буряків. З 1 тони стебел кукурудзи можна отримати 420 м3 біогазу, а з бадилля картоплі 350 м3.

Біогаз - що це таке і де використовується - фото2

Виробництво біометану

До складу біогазу входять метан, водень, вуглекислий газ, аміак і сірководень. Є два основні способи його виробництва. Перший - переробка відходів і сировини АПК, стічних вод, органічної фракції у спеціальних реакторах, які управляються і контролюються людиною. Другий спосіб - забір біогазу на звалищах та полігонах ТБО. Отриманий продукт очищується на підприємстві від домішок та доводиться до якості екологічного пального. Залежно від виду сировини і технологій, які застосовувалися під час виробництва, склад біогазу може відрізнятися.

Біогаз - що це таке і де використовується - фото3

Переваги біогазу і потенціал виробництва в Україні

Основна перевага біогазу - дешева собівартість. Його можна використовувати для промислово-побутових потреб або обігріву приміщень виробничих комплексів, отримання електроенергії, газу, гарячої води. Крім того, біогазові установки можна використовувати в якості очисних споруд і утилізації ТБО. Залишки біосубстрата досить часто використовуються сільськогосподарськими підприємствами як екологічні (знезаражені) добрива. Вони повертають у ґрунт поживні речовини, з яких утворюється гумус і підвищують урожайність.

Біогаз - що це таке і де використовується - фото4

Україна, як аграрна країна, має великий потенціал для виробництва біогазу. Згідно з розрахунками спеціалістів, агропромисловий сектор має всі ресурси для виробництва 2,6 млрд м3 такого пального в рік. Та на жаль, поки що цей процес не має широкого розповсюдження і знаходиться на початковій стадії.